Nudności poranne to termin używany często przy opisie nudności lub wymiotów występujących u przynajmniej 1/3 kobiet ciężarnych. Wbrew nazwie, mogą one występować o każdej porze dnia. Przyczyna ich występowania nie jest dobrze znana, przypuszcza się, że niebagatelną rolę odgrywa podwyższony poziom niektórych hormonów występuj macy na początku ciąży.
U niektórych kobiet w ciąży wymioty występują każdego ranka zaraz po wstaniu z łóżka, i innych pojawiają się późnym popołudniem, a jeszcze inne mają mdłości cały dzień. Wiele kobiet jest w tym okresie wrażliwych na zapachy wywołujące u nich napady nudności. U nielicznej grupy kobiet w ciąży nudności i wymioty są tak silne, że prowadzą do niedożywienia, odwodnienia, a nawet utraty masy ciała. Stan taki stanowi niebezpieczeństwo dla ciąży i nazywany jest wymiotami niepowściągliwymi.
W takim przypadku podaje się leki zapobiegające wymiotom i kroplówki z płynów elektrolitowych. Czasem niezbędna jest także hospitalizacja. Niekiedy udaje się jednak unikną pobytu w szpitalu przez wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania – przestawienie się na inne płyny i lekkie potrawy bogate w węglowodany. Pomocne bywa także zasięgnięcie porady u psychologa i omówienie swoich odczuć związanych z ciążą. Niekiedy skuteczna bywa także hipnoza, zwykle jednak nudności w ciąży kończą się pomyślnie.
Jedno z ostatnich badań potwierdziło skuteczność mankietów używanych kiedyś wyłącznie w przypadku choroby morskiej lub lokomocyjnej. Nosi się je na nadgarstkach, w punktach tradycyjnie wykorzystywanych w akupunkturze.