Badania USG są podstawową metodą diagnozowania tzw. chorób kobiecych, czyli dotykających narządów rodnych i gruczołu sutkowego.
Badanie narządów rodnych wykonać można poprzez skórę lub za pomocą sondy wprowadzonej do pochwy (transwaginalne) lub odbytnicy (transrektalne). USG pozwala określić wielkość macicy (długość, grubość i szerokość trzonu), położenie i stosunek wielkości trzonu do szyjki oraz obejrzeć jajniki i jajowody. Dzięki badaniom możliwe jest rozpoznanie ciąży oraz monitorowanie rozwoju dziecka podczas całego czasu jej trwania.

ginekologia

Każda kobieta po rozpoczęciu współżycia powinna wykonywać kontrolne badania USG co pół roku, szczególnie jeśli pierwsza miesiączka wystąpiła w młodym wieku.
Badanie USG piersi powinna wykonywać każda kobieta po 35. roku życia. Dzięki niemu możliwe jest zbadanie nie tylko piersi, ale i dołów pachowych, w celu sprawdzenia czy znajdujące się tam węzły chłonne nie są powiększone. USG polecane jest kobietom młodym oraz starszym, ale stosującym zastępczą terapię hormonalną przynajmniej 2 lata. W budowie ich piersi przeważa powiem tkanka gruczołowa, która na obrazie widoczna jest jako jasne pole i daje ona dobry kontrast do zmian odznaczających się na ciemno.