Ponad połowa Polek w wieku od 20 do 50 lat nie chodzi regularnie do ginekologa, a 18 % pań w tej grupie wiekowej nigdy nie robiło cytologii. Dlatego 6 na 10 przypadków raka szyjki macicy rozpoznaje się zbyt późno. Podobnie jest w przypadku raka jajnika. Tymczasem regularne badania mają ogromne znaczenie. Wykryty we wczesnym stadium rak szyjki macicy jest w 100 % wyleczalny.
Dlatego należy regularnie wykonywać badania cytologiczne, które polega na pobraniu rozmazu z szyjki macicy za pomocą elastycznej szczoteczki. Trwa to zaledwie kilak chwil i jest zupełnie bezbolesne. Żeby wynik był bardziej wiarygodny, badanie należy wykonać po miesiączce, co najmniej cztery dni po użyciu leków dopochwowych i co najmniej dzień po badaniu USG dopochwowym.
Kobiety w wieku powyżej 35 roku życia mogą dodatkowo wykonać test na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. To właśnie długotrwałe zakażenie niektórymi jego typami jest odpowiedzialne za raka szyjki macicy. Na zakażenie są narażone wszystkie kobiety, nawet jeśli maja jednego partnera seksualnego. Niestety test nie jest refundowany i trzeba za niego zapłacić. Przeciwko wirusowi HPV można się zaszczepić i najlepiej zrobić to już w okresie dziewczęcym.