Biopsja z szyjki macicy to procedura diagnostyczna, która polega na pobraniu małego fragmentu tkanki z szyjki macicy w celu dalszej analizy w laboratorium. Badanie to ma na celu identyfikację ewentualnych nieprawidłowości, zmian przedrakowych lub nowotworów w tkance szyjki macicy.
Kiedy wykonujemy biopsję z szyjki macicy?
1. Jeśli wynik badania cytologicznego wskazuje na obecność nieprawidłowych komórek, podejrzanych o rozwijanie się zmian przedrakowych, lekarz może zlecić biopsję szyjki macicy w celu potwierdzenia diagnozy.
2. Jeśli w trakcie kolposkopii zauważone zostaną podejrzane obszary lub nieprawidłowości, lekarz może zdecydować się na biopsję, aby dokładniej ocenić te obszary.
- Jeśli pacjentka ma niepokojące objawy, takie jak krwawienia międzymiesiączkowe, bóle, czy obfitą miesiączkę, lekarz może zdecydować się na biopsję w celu wykluczenia lub potwierdzenia obecności nieprawidłowości.
- Po leczeniu zmian przedrakowych lub raka szyjki macicy, lekarz może zlecić biopsję w celu monitorowania skuteczności leczenia i oceny ewentualnego nawrotu.
Procedura biopsji szyjki macicy może być przeprowadzana na kilka sposobów, w tym biopsją stożka (konizacją) lub biopsją cienkoigłową. Rodzaj biopsji zależy od okoliczności i wyników wcześniejszych badań. Biopsja jest zazwyczaj przeprowadzana w gabinecie ginekologicznym i jest zwykle krótkotrwała, choć może wiązać się z pewnym dyskomfortem i delikatnym krwawieniem po zabiegu. Wynik biopsji jest analizowany w laboratorium, a na jego podstawie lekarz ginekolog decyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.