Nadżerka w sferze ginekologicznej jest ubytkiem tkanki nabłonkowej wokół ujścia zewnętrznej, pochwowej części szyjki macicy. Jest ona następstwem zapalenia szyjki macicy, które pojawiło się na skutek zakażenia bakteriami, wirusami lub grzybami. Objawy, jakie charakteryzują ta dolegliwość mogą być białe, żółte lub zielonkawe upławy o nieprzyjemnym zapachu, pojawiające się przed miesiączką i przejawiające się w postaci bólu w dole brzucha i w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Jednakże często, obecność nadżerki wykrywana jest dopiero podczas badania ginekologicznego, ponieważ w większości przypadków nie daje ona żadnych objawów. Pewność, czy nie ma w nadżerce komórek nowotworowych daje badanie cytologiczne.
Profilaktyka daje do dyspozycji kilka metod.
Kriokoagulacja to metoda zabiegowego leczenia nadżerek szyjki macicy z użyciem ciekłego azotu. Koagulacja chemiczna polega na likwidacji chorego nabłonka przy użyciu specjalnych preparatów chemicznych. Taka terapia jest bezbolesna i nie powoduje blizn.
Elektrokoagulacja jest metoda wykorzystującą prąd o wysokiej częstotliwości do wypalenia chorej tkanki, ale nie zwęglenia jej. Można nią dotrzeć do każdego chorego miejsca. Fotokoagulacja usuwa nadżerkę dzięki emisji fal świetlnych, działając jednak tylko na powierzchni, lecąc niewielkie, płytkie zmiany. Stosowane jest również leczenie farmakologiczne kiedy kobieta nie rodziła jeszcze dzieci a w nadżerce nie ma żadnych zmian nowotworowych.