Istnieją dwa skrajnie różne podejścia do wykonywania USG płodu kobiet będących w ciąży. Część z nich utożsamia to badanie z prześwietleniem rentgenowskim i mylenie sądzi, że ma ono negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Tymczasem obraz USG uzyskuje się za pomocą niesłyszalnych dla człowieka fal dźwiękowych, które są całkowicie bezpieczne dla płodu matki. Istnieje również grupa przyszłych mam, które chciały by „oglądać” swoje dzieci co kilka dni. Podczas całej ciąży wystarczy wykonać 3-4 badania, aby być pewnym, że dziecko jest zdrowe i rozwinęło się prawidłowo.
Pierwsze badanie wykonuje się przez pochwę w celu potwierdzenia podejrzenia ciąży. W tym czasie ginekolog może jedynie stwierdzić fakt zajścia w ciążę, ponieważ płód jest jeszcze zbyt mały. Następne badanie należy wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży. Umożliwia ono wykluczenie wad genetycznych, np. zespołu Downa i wad serca.
Kolejne badanie powinno być wykonane w 20. tygodniu ciąży (+/- 2 tygodnie). Ocenia ono prawidłowy rozwój dziecka i jego płeć. Ostatnie USG przewiduje się między 28. a 32. tygodniem ciąży. Można wtedy oszacować wagę dziecka i objętość płynu owodniowego. Niektórzy położnicy wykonują badanie przed samym porodem, aby potwierdzić, że z dzieckiem wszystko jest dobrze i że ułożyło się w odpowiedniej pozycji.
Dodatkowe badania USG powinny być wykonywane, jedynie gdy istnieją konkretne wskazania kliniczne.